the kite runner – dertli sözlük
khaled hosseını nin romanı.tam anlamıyla bir başyapıt.türkiyede uçurtma avcısı adıyla yayınlanan afganistanın bir döneminde geçen olyaları anlatan pek az yerde mutlu eden genelde yoğun bir hüzün,dostluk vefa yağmuruna tutan bir eserdir...
yönetmenliğini marc forster'ın yaptığı, khaled hosseini'nin kitabının sinemaya aktarılmış halidir... izlenilesi güzelliktedir...
filmin sonu insana yaşasın amerika dedirtir, en azından yönetmenin bizden istediği budur..

amerika kısmını çıkarırsak güzel film.
(vurgula: halit hüseyni (khaled hosseini))
uçurtma avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakã¢rlıkları ve yalanları...
daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan uçurtma avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor
filmi kitabı kadar etkileyici olmamakla birlikte ,kitabı bir solukta okuyacaksınız. bi kısım sonra emir denilen çocuğa çok kızacak hasan için çok üzüleceksiniz.
kitaptaki en çarpıcı cümle ;
"senin için bin tane olsa yakalarım " -hasan
uluslararası çoksatar listesine girmiş ve 8 milyonu aşkın kişi tarafından okunmuş olan uçurtma avcısı, hem 2006 hem de 2007'de penguin/readers's group ödülü'nü kazandı.
afganistanlı iki arkadaşın, monarşi altında yaşadıklarını anlatan kitap, khaled hosseını tarafından yazılmış eşsiz bir eserdir.
hem kitabını okuyup hem filmini izlediğim nadir filmlerden.
önce kitabı okuyup sonra filmi izlemek zor oluyor. tıpkı önce filmi izleyip sonra kitabı okumanın zor olduğu gibi. ikisini de denedim ve ikisinden de memnun kalmadım.

kitabı önce okuduğum için benim kurgumda ki ve hayal dünyamda ki hiç bir sahne yönetmenin ki ile uyuşmadı. benim kurguladığım her şey yerle bir oldu. yerine yönetmeninkiler geldi. filmi hem kendi kurgundan takip edip hem ekrandan izlemek çok yorucu. bildiğin kafamı ağrıttı yani.

film etkiliyeci. hiçbir gülümseme emaresi göstermeden -uçurtma uçurma sahneleri dahil- kederle izleyip bitiriyorsunuz. yıkılan hayalleriniz de yanınıza kâr kalıyor.