mukaddime – dertli sözlük
tarih, iktisat, sosyoloji,siyaset gibi birçok sosyal bilim için temel teşkil eden görüşleri içinde barındıran islam ve akaide uygun yapı ile anlatan ibn-i haldun tarafından kalme alınmış müstesna eser.
tunus'lu i̇bn-i haldun'un sosyoloji'nin temellerini attığı 12 ciltlik devasa eserin, 1400'lerden bu yana türkçe'ye tercüme edilebilmiş ilk 3 cildidir. üstad, eserinde fas'tan başlar gezmeye ve aral gölü'ne kadar geniş bir coğrafyanın insanlarına adar ömrünü. örnek vermek gerekirse, sudan'da insanların neden miskin olduklarını açıklar kitabın bir bölümünde. bunun sebebi olarak çok yağlı ve kuru yiyecekler yemesine bağlar. daha sonra aral gölü'ne uzanır ve buranın etrafının at üzerinde üç ayda dolaşılabilecek bir büyüklükte olduğunu söyler. şimdi ki haliyle aral gölü'nün içinde iki, en fazla üç saatte yürüyerek dahi geçebilirsiniz. kısacası, türkçe'ye tercüme edilmeyi bekleyen, cemil meriç'in fransızca, ben denizin arapça kaynaklardan okuduğu bu kitap, astarımızın cebinde kaybettiğimiz bir güneş.

kitabın tek baskısı olan, meb'in şark i̇slâm klasikleri dizisi'ne sahip olmak isteyen varsa: (http://urun.gittigidiyor.com/kitap-dergiler/mukaddime-ibn-haldun-3-cilt-takim-msc-51570446)
meb şark islam klasiklerinin yanısıra dergah yayınlarından çıkan bir baskısı da vardır.
kitabın önünde ibni haldun'un fikirleriyle fikirleri benzerlik gösteren filozof ve sosyologlara kısaca değinilmiştir.