kayıt

türk dizisi

 1. 1
  istisnaları elbette vardır fakat;

  senaryo tesadüfle gelişir, hikaye intikam ve ihtiras üzerine kuruludur.
  hikaye ne olursa olsun içinde mutlaka bir sulu bir aşk vardır.

  saçmalıklar dizisidir ve önemli bir kısmı başladıktan birkaç ay sonra ekranlara veda eder.
  #25119 sır | 10 yıl önce
   
 2. 2
  istisnalar elbette vardır, ancak; aşktan başka bir genel konu işleyemeyen, işlese de ne izleyeceği konusunda aklında en ufak bir pırıltı olmayan izleyici kitlesi tarafından tutulmayan dizilerdir.
  #31472 sıfır.yedi | 9 yıl önce
   
 3. 3
  Çoğunlukla aşktan başka bir konu bulamazlar.Saçma sapan bir aşk hikayesi işlerler.Dizinin herhangi bir bölümünde muhakkak ana karakterlerde biri hastahanelik olur.Sürekli bir yanlış anlama ve anlaşılma söz konusu olur.Hiç kimse karşılıklı oturupta düzgün bir şekilde konuşmaz onun yerine hep birbirlerini yanlış anlarlar.İzleyenlerde merak ederler,acaba gerçeği öğrenip barışıcaklarmı,ayrılıcaklarmı diye.Merak üzerine kuruludur.Dizi batmaya başladığı zaman diziyi bitirmek yerine insanları merak ettiricek saçma sapan bölümler çıkarırlar.Dizilerin bölümleri çok uzundur.Reklamlarla birlikte bu uzunluk katlanır.Herhangi bir görsel kalite ve efek söz konusu değildir.Hadi görselliği bir kenara attım maliyeti yüksek diye,bağri senaryo güzel olsun da izlettirsin.Ama o da yok.Dönüp dolaşıp farklı isimlerle hep aynı şeyler.Bunun yanında güzel türk dizileride nadirende olsa çıkmıyor değil.Sizlere son olarak bir tavsiyem var,illa dizi izleyecekseniz bağzı yabancı dizileri izleyebilirsiniz.Hem senaryo var,hem görsellik var hem de uzunlukları 40 dk.İsteyenler internetten rahatlıkla indirip izleyebilirler.
  (bkz: prison break)
  (bkz: leverage)
  (bkz: merlin)
  (bkz: the walking dead)
  (bkz: CSI Serileri)
  (bkz: Cold Case)  #31490 yetim şövalye | 9 yıl önce
   
 4. 4
  (www.cafcafdergisi.net/...
  #31503 dertliler krali | 9 yıl önce
   
 5. 5
  beş aldatan kadınla anca ayakta durabilen dizilerdir.
  #31536 muhayyel | 9 yıl önce
   
 6. 6
  karakterlerin bir hafta iyi, sonraki hafta kötü olduğu dizilerdir...
  #397682 bilinmez | 9 yıl önce
   
 7. 7
  çoğunluğunun kurgusu yoktur.
  #397685 lacivert | 9 yıl önce
   
 8. 8
  (bkz: çalıntı )
  #397712 harbihurrun | 9 yıl önce
   
 9. 9
  birçoğunun sonunda 'bu da türk filmi gibi hee' dediğimiz diziler....
  #397774 ahmetsalih | 9 yıl önce
   
 10. 10
  Kısır döngü, adına sanat denilen, sanat dışı bir faaliyet -bazı istisnalar hariç-
  #397824 absürd | 9 yıl önce
   
 11. 11
  Genelde senaryoları yamalı bohça gibidir. Tuttukça peşine birşeyler eklenir. Bunun en baba örneği KV'dir. Hoş, tutmasa da eklemeye çalışıyorlar ya...
  Bunun yanında doğaçlamanın ustası dizi de vardır LM gibi.
  Bir de çakmalar vardır ki, İsmail abiye " O neymiş beaa " dedirtecek cinsten. Yabancı dizinin aynısını alıp "yerli" oyuncularla çevirmişler. Bazen çin malı çakma malları görünce içimden geçiriyorum, " tamam, bu adamlar bu işi para kazanmak için yapmışlar ama yine de acaba utanmamışlar mı adidos yazmaya" diye, aynını diyorum o dizileri çekenlere de.
  #397833 güccük | 9 yıl önce
   
 12. 12
  Başka bir ülkede olunca kalitesizliğini daha iyi anladığınız dizi. Şöyle düşünelim ;
  Türkmenistan'da yaşıyorsunuz. ayrıca daha önce hiç türkiye'yi görmediniz. Eh haliyle müslümansınız da...Türk kanallarında zapping yaparken "fatmagül'ün suçu ne"dizini açtınız. 5 türk bir tük kadına tecavüz ediyor, aile babası oğullarını cezalandıracağına kıza ve ailesine yapmadığını bırakmıyor, kızın yengesi katliamlık manyak, dedikoducu. yani kim kime dum duma bir aile yapısı sergisi. neyse olur böyle şeyler diyorsunuz, geçiyorsunuz başka diziye.
  Aşk-ı memnu : Amca iyi kalpli olsa da yediği önünde yemediği arkasında ve kızı yaşında hatunla da evlenmiş. hadi bu da olur çünkü vicdanen bir sakıncası yok. Fakat o da ne? yeğeni karısı ile fingirdeşiyor, yemedikleri halt kalmamış. diğerleri bunu biliyor. üstüne üstelik birileri rahatsız olacağına, amca dışında herkesin haberi var ve acaip çeşitli dolaplar, rüşvetler dönüyor. cem yılmazın demesiyle "tüm mahalle trencilik oynuyor". neyse bunu da geçip diğer kanala bakalım.
  Kavak yelleri : ilk önce şirin şirin kankalar kız seviyorlar, aşık oluyorlar vs... O da ne, biri diğerinin kankası ile ilişki yaşıyor, öteki onun sevgilisini ayartıyor. "noluyo la?" dur bunu da geçelim.
  Yaprak dökümü : İki kız kardeş aynı adamı seviyor, bu adam iki kız kardeşle de ilişki yaşıyor ve bu kardeşler birbiri ile yarışıyor önce ben evlenicem diye. baba felç geçiriyor ve bütün mahalle, sülale arkasından dolaplar çeviriyor.
  Daha çok örnek var ama şu iyi bilinmeli ki, Tüm arap ve türki olan ülkelerde türk dizileri revaçta. Bir arkadaşımız burada türkmen kız sevmiş, usulünce gidip ailesi ile görüşmüş, durumu açıklamış ve eğer uygun ise ailesini getirtmek istemiş. Cevap çok acı... "Sizin ülke çok karışık, terör,bomba,ahlaksızlık diz boyu. dizilerinizde bile hayır yok. kızım için sürekli endişelenmk istemiyorum. başına ne geleceğini bilmiyorum, o yüzden kızımdan uzak durmalısın." demiş. Neyse zor bela halloldu o mesele. ama burada türkiye'ye bakış açısı bu. Tarafsız bakınca, bizim ülke islamı yaşamak konusunda buradan çok daha iyi. fakat bunu onlar öyle algılamıyor.
  #397841 filozofkarga | 9 yıl önce
   
 13. 13
  İlerleyen teknolojinin aksine gerileme seçeneğinde ısrar eden bir sektördür.Kaliteli yapımların hep eski zamanlarda oluşu ya değerlerimizi git gide yozlaştırdığımızı ya da artık dizi yapmanın ticari kaygıdan başka birşey olmadığını düşündürür bana.İnsanların bir ortamda toplandığı zaman konuşacakları konunun dizilerden ibaret oluşu değerlerimize yaptığımız yıkıcı darbeye bir örnektir.Hayali durumlara üzülüp etrafımızda olan ve değiştirmekte ısrar dahi etmediğimiz gerçek acıları göz ardı etmemiz insanlığımızla çelişen durumlar ortaya çıkarır.
  #397895 zamane gençliği | 9 yıl önce
   
 14. 14
  istediğiniz bölümden başlayabilirsiniz izlemeye, başını sonunu tahmin etmek zor olmayacaktır sizin için.
  #422535 dertli gözlük | 8 yıl önce
   
 15. 15
  insanı düşünmekten başka her şeye yöneltebilen yapımlar.
  #422559 malim86 | 8 yıl önce