rüya – dertli sözlük
rüyalar 3 çeşittir, sahih rüyalar, şeytani rüyalar ve günlük yaşadıklarımızdan etkilenip gördüğümüz rüyalar.. freud'a göre, rüyalar bastırılmış duyguların kendisidir, rüyadaki her karakter aslında bizizdir.
vahyin inzal olma çeşitlerinden biridir. bu tür rüyalar sadece peygamberlere nasip olmuştur. ve bizlerin yaşadığı hayat kadar, ve hatta ondan bile daha gerçektir. bulanıklık ve karışıklık yoktur bu rüyalarda.
mana alemi denilen varlık boyutundaki bir bölgenin adıdır. misal alemi de denilen mana aleminin merkezine ne kadar yakında geçerse rüyadaki olay; o kadar gerçekçi olur.
--- iktibas ---

alem-i misal: görünenle görünmeyen arasında kalan bir yanıyla alem-i mülke diğer yanıyla alem-i gayb a açılan temsil alemidir. rüyalar bu aleme aittir. bu yüzden rüyalar tasdik de edilemez, tekzib de. metinler gibi tefsir de edilemez, ancak tabir edilir. tabir; geçit anlamındaki ubur dan gelir. i̇bret de aynı köktendir.
rüyaların hakikatine ermek için yorulmak gerekir. akıl yorulmadan rüya yorulmaz

--- iktibas ---
zincirleme bir dizi serisi gibi görüyorsanız ve göreceğiniz en güzel insanlar geçiyorsa içinden, inanılmaz pozitif enerji sahibi yaparlar sizi. onlarla amel etmek doğru sayılmasa da bazen size güzel mesajlar gelir ve hayatınızın anlamı şekillenir.