ısırgan otu – dertli sözlük
kafasındaki saç miktarı artan bir ivme ile azalan eşrefi mahlukun başvurduğu çarelerden birisi..
hem saç dökülmesine karşın geliştirilen ilaçlarda hem de istenmeyen tüylere karşı savaşta kullanılan kendiyle çelişen bitki.
bilmeyenlerin tanıyamayacağı, diğer otların arasında dikkat çekmeyen bir ot. bilenlerin ise 1 kilometreden farkedeceği bir ot. yaz gelir şehirde büyüyen con con çocuklar ana babalarının köylerine tatile giderler ama bilmezler köy hayatını. ayaklara sandalet ve kapri üstlere tşört giyilir ve düşülür tarla yoluna. otların arasından lay lay lom geçerken bir ot hafifçe yalar bacağınızı. önce birşey hissetmezsiniz. bir dakika kadar sonra bir kaşınma hissi. 30 saniye kadar sonra hafif bir yanma hissi. bir 30 saniye daha sonra aşırı bir yanma ve kaşınma hissi. kaşıdıkça artan yanmanın verdiği acı. dakikalarca kıvranırsınız zamanla alışırsınız.
içerdiği karınca asidi nedeniyle yaprak ve gövdesi yakıcı etki yapan bitki. sütlü, çorbayı andırır, lezzetli bir yemeği yapılır. kavurmasının yapıldığı da bilinir. dizlere vurulduğunda romatizma ağrılarına iyi geldiği söylenir.
kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı gördüğünüz yerde ıssırtın kendinizi. gerçekten dinçleştiriyor acısı geçtikten sonra.