kayıt

Korona virüsü

 1. 1
  2020 yılının başından itibaren neredeyse tüm dünyada biyolojik savaşa neden olan Çin menşeili ölümcül bir virüs.
  #481326 mühendise | 3 ay önce
   
 2. 2
  (bkz: wuhan virüsü)
  (bkz: covid 19)
  #481328 muarrif | 2 ay önce
   
 3. 3
  Aralık 2019'da ortaya çıkmıştır. Bizde de devletimiz var olsun deli gibi önlem alıyor, bas bas bağırıyor virüsün yayılmaması için. Ama gelgör ki insanlarımızın sorumsuzluğu... Devlet elinden geleni yapıyor arkadaşlar yapılanlara rağmen yayılırsa sebebi bu sorumsuz insanlar.
  #481331 kevgir misali | 2 ay önce
   
 4. 4
  Gerçek adı Çin virüsü dür. Amerikan başkanına bu konuda hak veriyorum.
  #481333 kevgir misali | 2 ay önce
   
 5. 5
  OLAYIN CİDDİYETİNİ ANLAMAYANLARA
  ÖZELLİKLE YAŞLILARA

  Bu illet gelirse ölür giderim diye düşünmeyin. Siz yakalandığınızda önce etrafınızda yaşayanlarla beraber karantinaya alınacaksınız. Hastalık yavaş yavaş bilinciniz açık iken boğa boğa öldürecek sizi ve aileniz de karantinada olduğu için acınızı bile yaşayamayacak. Belki onlar iyileşene kadar söylenmeyecek bile. Hatta bazı yeni araştırmalara göre onlarda da kalıcı sorunlar bırakacak bu hastalık. Eğer bu sorumsuzluğunuz devam ederse toplu mezarlara atılacaksınız. belki de yurt dışına benzer şekilde yakılmanız gerekecek. Kimse salgından ötürü cenaze evine gelmeyecek, namazınız kılınmaycak ve yukarıda bahsettiğim sebepten ötürü belki bir mezarınız dahi olmayacak. Bu sorumsuzlukla devam ederseniz şimdi kapanmasına kızdığınız camiler aylarca açılamayacak. Herşey bittiğinde komşularınızdan ya da mahallenizden arkadaşlarınız sizin yüzünüzden ya da siz onların yüzünden burada olmayacaksınız. Yukarıda bahsettiğim durum belki yılı geçkin sürecek. Geride kalanlar yine sizin yüzünüzden bazı şeyleri gelecekte devam ettirmek istemeyecek ya da buna mecalleri olmayacak. Gençler sizde bu sorumsuzlukla devam ederseniz aylarca o çok özlediğiniz şeyleri yapamacaksınız. Hâlâ dışarıda, kamusal alanlarda, insanların bir şekilde toplandığı yerlerde ve hatta evinizde sigara içerek bu kötülüğü hem kendinize hem çevrenize hem bu ülkenin geleceğine yapacaksınız.
  İlla ki ailenizden birine bulaşmasımı gerekiyor aklınızın başınıza gelmesi için. Üstelik sizden istenilen şeyler bu kadar kolayken.
  Zorunlu kalmadıkça dışarı çıkma
  Çıkarsan basit önlemlerini al
  Bol bol elini yıka
  Hapşuracağın zaman ağzını kapat
  Mesafeyi koru

  Bu bir ülke ve hatta insanlık meselesidir. LÜTFEN
  #481343 kevgir misali | 2 ay önce
   
 6. 6
  sağlık sistemi çökmeden başarılı bir şekilde atlatmayı umduğumuz küresel pandemi.

  her gün gelişmeleri takip ediyorum ve anksiyete ile boğuşuyorum. insanların dikkatsizliği canımı sıkıyor. bu virüs nasıl kontrol altına alınacak, bu süreç bir çözüme kavuşacak mı diye stres oluyorum. bir devlet hastanesine yeni atandım ve zaten gergindim. atamam yapılırken insanların izin almak için idari işlere yığılması, bağrışlar ve uyarılar eşliğinde imzalarımı atmam aklımdan çıkmıyor. nasıl bir ortam beni bekliyor gerçekten merak ediyorum.

  bunlarla birlikte fas'tan döndüğümden beri gelişen olayların yorgunluğu sindi üzerime. eşyalarımı gazete kağıtlarına sararken büyüdüğümü hissettim. ve yalnızlığımı... işte şimdi ailemden uzaklaşıyorum; virüs nedeniyle karışmış bir ortama gidiyorum. acemiliğim ve duygusal olarak yıpranmışlığım ile. sanırım beni en çok vuran şey hayallerimin istanbul'la birlikte geride kalması oluyor. ben böyle olmasını istemezdim sözlük...
  #481346 Blacknurse | 2 ay önce
   
 7. 7
  Kardeşlerim haberde mikrofon uzutalan adam - virüs mezarı istemiyoruz.-dedi. Başka bir şey demiyorum.
  #481358 kevgir misali | 2 ay önce
   
 8. 8
  (bkz: Hayat eve sığar )
  #481376 muarrif | 2 ay önce
   
 9. 9
  Tüm dünyayı etkisi altına alan, ülkecek kırmızı alarm verdiğimiz durum.
  Hayretim yeni yeni azalmaya başladı. Her gün vaka sayısı, vefat eden sayısı açıklanıyor ve kimisine göre iki bin üç bin bir sayıyken bir başkasının eşi, dostu, ailesi olabiliyor. Allah bu günleri temiz bir şekilde atlatmayı nasip eylesin.
  #481467 eddai | 1 ay önce